best smile with parsian dent

خبرای خوب تخفیفهای عالی در شبکه های اجتماعی ما

تماس با ما
طرح لبخند چیست؟
طرح لبخند چیست؟

وقتی از لبخند صحبت می شود در واقع به سه جز توجه می ‌کنیم. در لبخند و خنده ی ما لب ها، دندان ها، و لثه ها پدیدار می‌شوند که برای داشتن لبخندی زیبا هر کدام از این سه جزء لازم است که زیبا و متوازن باشند.

وقتی صحبت از اصلاح طرح لبخند می کنیم در واقع قرار است اقداماتی انجام دهیم تا این سه بخش با هم در هارمونی قرار بگیرند. اگر دندان‌ها بدشکلی دارند، به شکل خفیفی بی نظمی دارند و یا دارای مشکلات بدرنگی باشند، با تدابیری که دندانپزشک می اندیشد می توان آن ها را اصلاح کرد.

موقعیت لثه هم در زیبایی لبخند بسیار تاثیر دارد. برخی از افراد وقتی می خندند بخش زیادی از لثه آنها دیده می شود و یا برعکس که برای اصلاح آن نیز تدابیری وجود دارد.

 

بیشتر بخوانید: زیبایی، لمینیت کامپوزیتی، لمینیت سرامیکی

 

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای درمان اصلاح طرح لبخند هستند؟

انتخاب کاندید مناسب برای اصلاح طرح لبخند برای دندان پزشک بسیار حائز اهمیت است. چرا که وقتی انتخاب درست صورت گیرد، تضمین موفقیت کار نیز هست. معمولاً در درمان های مربوط به اصلاح طرح لبخند از سه جزء گفته شده، وضعیت دندان‌ها بیشترین اهمیت را دارند. کسانی که رنگ دندان هایشان ایراداتی دارد، کسانی که شکل دندان هایشان نامناسب و یا نامتقارن است و کسانی که دچار بی نظمی های خفیف دندان هستند می توانند از  درمان های مربوط به اصلاح طرح لبخند استفاده کنند.

این درمان برای افرادی که صحبت کردن و یا لبخند زدن بخش مهمی از شغل آنها است، همچون گوینده ها، مدل ها، بازیگران و هنرپیشه ها، سیاستمداران و تمام کسانی که زیبایی لبخند برایشان اهمیت زیادی دارد بسیار بیشتر از سایر افراد لازم و ضروری است.

تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته نشان می‌دهد هنگام مکالمه رو در روی دو نفر نزدیک به پنجاه درصد از جذابیتی که در شخص دیده می‌شود به لبخند وی مربوط است.

اصلاح طرح لبخند با چه موادی انجام می شود؟

هر آنچه روی سطح دندان قرار می گیرد که در موقع صحبت کردن یا خندیدن توسط مخاطب دیده می شود به آن ونیر یا لمینت می‌گویند. این دو لغت به جای هم نیز استفاده می شوند و صحیح است.

جنس و ماده استفاده شده در ونیر یا لمینت می‌تواند به دو حالت سرامیک و یا کامپوزیت باشد.

پس می توان گفت درمان های مربوط به اصلاح طرح لبخند به دو صورت کامپوزیتی (لمینت کامپوزیتی – کامپوزیت ونیر) و یا سرامیکی (لمینت سرامیکی) انجام می پذیرد.

هر دو نوع این مواد هم مصرف درمانی و هم مصرف زیبایی دارند و دندان پزشک و بنا به تشخیص و صلاح دید از آنها برای شخص استفاده می کند.

به عنوان مثال گاهی اوقات تعداد کمی از دندان ها دارای بدرنگی و یا نافرمی هستند و مشکل آنها با درمان ونیر کامپوزیت برطرف می شود. اما گاهی اوقات مشکل بسیار فراتر است و درمان لمینت سرامیک را طلب می کند.

حتی برخی از اوقات این درمان ها جنبه محافظت از دندان ها را نیز دارند. به طور کلی توصیه متخصصین بر این است که برای بازسازی های گسترده از روش سرامیک استفاده شود.

ونیر کامپوزیت چگونه انجام می شود؟

منظور از ونیر کامپوزیت این است که دندانپزشک مواد کامپوزیتی را مستقیم روی دندان قرار داده و حالت می دهد و سپس با اشعه مخصوص آن را تثبیت می کند و منظور از لمینت سرامیکی این است که پس از تراش و قالب گیری دندان توسط دندانپزشک، لمینت که لایه‌‌‏ای نازک حدود از جنس پرسلن یا همان چینی و یا سرامیکی است، در لابراتوار ساخته می شود و سپس روی دندانها چسبانده می شود.

لمینت کامپوزیتی نیاز به قالب گیری و لابراتوار ندارد و اغلب حتی  نیاز به همان تراش مختصر دندان را هم ندارد و مستقیما کامپوزیت توسط دندانپزشک روی سطح مینای دندان  گذاشته شده می شود.

در مواردی که مینای دندان دچار مشکلاتی همچون ساییدگی، شکستگی، لب پریدگی، ترک های ریز و یا تحلیل شده باشد ، لمینیت کامپوزیتی نه تنها هیچ آسیب و ضرری به مینای دندان نمی رساند، بلکه به مثابه یک لایه محافظت کننده و پوشاننده روی مینای دندان عمل می کند. ضمن اینکه زیبایی بی نظیری هم به وجود می آورد.

مهمترین مزایا و معایب لمینت دندان سرامیکی:

۱- مقاومت و استحکام‌ بسیار زیاد در مقایسه با لمینت های کامپوزیتی

۲- زیبایی فوق العاده و چشم‌نواز به سبب انعکاس‌دهی نور

۳- کاهش التهاب لثه و سازگاری با وضعیت لثه‌ها

۴- نیاز به تراش دندان

۵- رنگ ‌پذیر نبودن و مقاومت خوب در مقابل تغییرات رنگی

۶- قیمت بالاتر نسبت به کامپوزیت ونیر

 

بیشتر بخوانید: چگونه لمینیت دندان زیباتری داشته باشیم ؟

 

مهمترین مزایا و معایب لمینت دندان کامپوزیتی (کامپوزیت ونیر):

لمینت دندان کامپوزیتی در مقایسه با نوع سرامیکی، تراش کمتری به دندان داده می شود یا در بسیاری از موارد هیچ نیازی به تراش وجود ندارد. اما تنوع رنگی آن بیشتر است. هچنین هزینه لمینت دندان کامپوزیتی کمتر از نوع سرامیکی است.

در چه مواردی نمی توان از درمان کامپوزیت ونیر استفاده کرد؟

افراد دارای سایش شدید در دندانها، افراد دارای دندان قروچه، افراد دارای بهداشت دندانی ضعیف، به هم ریختگی‌های شدید دندان و ..نمی توان از روش کامپوزیت استفاده کنند.

 

طرح لبخند

طرح لبخند

 

نکات مهم قبل و پس از درمان لمینیت دندان

اولین قدم برای انجام لمینت دندان برخورداری از بهداشت دهان برای رسیدن به موفقیت در این درمان زیبایی دندانپزشکی است. قبل از لمینت دندان لازم است ابتدا هر نوع جرم، پلاک، بیماری لثه و یا مشکلات پایه ای دیگر برطرف شود.

گاهی قبل از شروع درمان اصلاح طرح لبخند، مدل موقتی از فرم نهایی لبخند بیمار با استفاده از مواد کامپوزیتی بر روی دندان‌های شخص قرار می‌گیرد تا فرد بتواند از قبل تاحدودی از رنگ و فرم نهایی آگاه شود و سپس درمان برای او انجام شود.

بعد از لمینت دندان و به طور کلی برای هر نوع درمان ترمیمی در دندانپزشکی، رعایت مسائل بهداشتی و سلامت دهان و دندان بسیاری کلیدی و لازم است. مصرف دهانشویه های حاوی فلوراید روی لمینت دندان اثرات منفی دارد از این رو پیش از استفاده از هرنوع دهان شویه دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

همچنین بایستی از مصرف دخانیات، گاز زدن غذاها و خوراکی های سفت، تخمه شکستن و مصرف غذاهای رنگی حاوی ادویه جات، رب گوجه، نوشابه و … اجتناب کنید.

همچنین لازم است معاینات دوره ای پس از درمان را هرگز فراموش نکنید.

 

بیشتر بخوانید:

۷ توصیه درباره مراقبت‌‌‏های بعد از انجام لمینیت

چرا دندان‌‏ها بدرنگ می شوند و راه حل چیست؟

راههای درمان دندانی که تاج آن از بین رفته چیست؟